Sheol an Aireacht Sláinte imscrúdú ar úsáid táirgí steiriúla anabalacha tar éis sraith teagmhas inar fhulaing daoine fadhbanna sláinte, lena n-áirítear feidhm an ae a chailleadh, foinsí atá gar don ábhar Déardaoin.

Má dhearbhaíonn an aireacht, atá ag déanamh staidéir ar an tsaincheist ó mhí Iúil, go ndearna táirgí ina bhfuil stéaróidigh anabalacha le haghaidh tógáil matán dochar mór do shláinte daoine, d'fhéadfaí srian a chur ar a n-allmhairiú, a dúirt siad.

Faoi láthair, tá táirgí ar fáil go héasca agus is minic a cheannaítear iad ar líne mar nach dteastaíonn oideas uathu.

Is minic a úsáidtear stéaróidigh anabalacha chun oistéapóróis a chóireáil, ach is féidir go mbeidh fo-iarsmaí mar athlasadh boilg, urlacan fola agus spasms mar thoradh orthu.

Tá an Aireacht Sláinte, Saothair agus Leasa ag fiosrú conas a cheannaítear táirgí agus conas a úsáidtear iad. Tá sé ag déanamh anailíse freisin ar an tsubstaint atá i bhforlíonta agus i dtáirgí eile a dhíoltar ar líne chun críocha tógála matáin.

Thuairiscigh institiúid leighis sa tSeapáin anuraidh gur fhulaing fear damáiste tromchúiseach don ae tar éis dó steroid anabolic a úsáid chun toirt a mhéadú.

Fuair ​​an Mystery tuairiscí freisin ar dhaoine atá ag fulaingt ó bhuinneach agus frithghníomhartha ailléirgeacha tar éis dóibh deochanna sláintiúla a bhfuil an tsubstaint iontu a ól.

Foinse: Kyodo

San alt seo

Bí ar an Comhrá

Úsáideann an suíomh seo Akismet chun spam a laghdú. Foghlaim conas a phróiseáiltear do chuid sonraí aiseolais.